align=bottom
به گزارش گروه شهر شهرآراآنلاین، علی حامد مقدم  اظهار کرد: در 13اجلاس عمومی شهرها و پایتخت‌های کشور‌های اسلامی «oicc» که در روزهای 11 تا 13 شهریور سال جاری در مکه معظمه برگزار شد، شهر مشهد توانست در بین 186شهر دنیا، در بخش زیباسازی شهری، رتبه نخست را کسب کند. وی افزود: در حاشیه اجلاس عمومی، نشست‌های تخصصی با موضوع «محیط‌زیست» که موضوع تخصصی این اجلاس بود نیز برگزار شد و کارشناسان و استادان برجسته دنیا در این نشست‌ها به ارائه  مطالب مرتبط با  این حوزه پرداختند. وی در ادامه به بیان دستاوردها و فرصت‌های ویژه شهر مشهد به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین کلان‌شهرهای مذهبی دنیا در این اجلاس ...
.... اشاره کرد و افزود: بیان نقاط قوت و قابلیت‌های این شهر، موجب تعجب وحیرت هیئت‌های شرکت‌کننده شده بود و تقریبا تمامی مسئولان حاضر در نشست برای اولین بار بود که با شهر مشهد آشنا می‌شدند.

حامدمقدم تأکید کرد: در این اجلاس تنها شهر مشهد معرفی نشد، بلکه هیئت اعزامی تلاش کردند تا دستاوردهای مدیریت شهری را که موجب پیشرفت‌های چشمگیر این شهر شده است، به‌اطلاع حاضران برسانند.

سخن‌گوی شهرداری مشهد تصریح کرد: در حاشیه این اجلاس، شهردار مشهد با برخی شهرداران کلان‌شهرهای اسلامی مثلا شهردار مدینه دیدار و گفتگو کرد.

وی با تأکید بر اینکه وقتی پیشرفت‌های شهر مشهد در این دیدارها به‌اطلاع طرف مقابل می‌رسید، با تعجب شهرداران مواجه می‌شدیم، افزود: در یکی از این دیدارها، وقتی موضوع ساخت و بهره‌برداری از نیروگاه بیوگاز مشهد مطرح شد، شهردار آن شهر تعجب کرد و گفت، ما که جزو شهرداران پیشرفته دنیا هستیم، هنوز موفق به ساخت نیروگاه بیوگاز نشده‌ایم و شما چگونه به تکنولوژی ساخت آن دست یافتید؟

مدیرکل روابط عمومی و بین‌الملل شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: در این اجلاس علاوه بر معرفی دستاوردهای شهر مشهد، از دستاوردهای سایر شهرهای اسلامی نیز مطلع شدیم و فرصتی بود تا از تجربیات این شهرهای اسلامی استفاده کنیم.

حامدمقدم تصریح کرد: یکی از نقاط درخور توجه در این اجلاس، شناخت نداشتن شهرداران کشور‌های اسلامی درباره شهر مشهد بود و باوجود اینکه مشهد یکی از بزرگ‌ترین کلان‌شهرهای مذهبی دنیا با پذیرایی بیش از 25میلیون زائر در سال است، اما به دلیل نداشت فعالیت کافی در عرصه‌های بین‌المللی و اطلاع‌رسانی، این شهر به درستی به مسلمانان دنیا معرفی نشده است و این موضوع باید در دستورکار جدی منتخبان چهارمین دوره شورای اسلامی شهر قرار گیرد.

 وی تأکید کرد: در طول شش‌سال گذشته هرگاه به حوزه اطلاع‌رسانی ورود یافتیم، عده‌ای با بیان اینکه این‌گونه فعالیت‌ها تبلیغ و تعریف به نفع افراد است، به مخالفت پرداختند، درحالی‌که باید ظرفیت‌های این شهر را با استفاده از امکانات رسانه‌ای به همه مردم دنیا، به‌خصوص مسلمانان معرفی کنیم که یکی از راه‌های تحقق این امر، دعوت از خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌های بین‌المللی برای حضور در شهر مشهد است.

سخن‌گوی شهرداری مشهد تصریح کرد: این‌گونه فعالیت‌ها دورریختن و اسراف منابع مالی نیست، بلکه نوعی سرمایه‌گذاری است و باید برای معرفی ظرفیت‌های شهر مشهد تلاش کنیم تا این شهر را به بهترین شیوه به مردم دنیا معرفی کنیم.

وی درخصوص جایزه اهدا شده به شهردار مشهد در این اجلاس گفت: یک لوح تقدیر و لوح سپاس زرین و یک هدیه ویژه نیز به شهردار داده شد که قسمتی از پرده خانه خدا بود.