align=bottom
شأن نزول مناسبت‌ها در تقویم ما ، یادآور وقایع مهم و تاریخی است که روز دانشجو نیز از این قاعده مستثنا نیست. به‌راستی یادآوری که قرآن کریم از آن به عنوان «نفع مؤمنین» یاد می‌کند، در این روز تاریخی برای دانشجویان عزیز ما چیست؟ با یک نگاه مختصر به تاریخ دانشگاه‌های ایران در قبل و بعد انقلاب می‌بینیم که دانشگاه‌ها مهد روشنفکری بوده‌اند و نهادهای اجتماعی تربیت‌کننده انسان‌ها محسوب می‌شوند. جایی که امام راحل و عظیم‌الشأن از آن به عنوان مبدأ همه تحولات در جامعه نام می‌بردند.  حال این سؤال مطرح است که آیا هر دانشجویی که وارد دانشگاه شد، فردی روشنفکر است؟ آیا آب‌وهوای دانشگاه و تنفس در محیط علمی، بوی روشنفکری می‌دهد؟ ...
آیا دانشجویان با ورود به محیط دانشگاه، ناگهان چهره متفاوتی در مقایسه با گذشته پیدا خواهند کرد؟ یکی از موضوعات مهم قابل یادآوری در 16آذر که روز دانشجو نام‌گذاری شده است، توجه به حرکت نکردن کورکورانه به سمت گرایش‌های به‌ ظاهر روشنفکری و در باطن دین‌گریز و ارزش‌ناپذیر است. گرایش‌هایی که نام روشنفکری را در دانشگاه‌ها یدک می‌کشند و به مخاطبان خود این‌گونه القا می‌کنند که روشنفکر نباید به اصول دینی و چارچوب‌های مذهبی پایبندی داشته باشد و لازم است که به دور از ارزش‌های انقلابی و اسلامی به موضوعات بنگرد.

به خاطر می‌آورم روزهایی را که در سال1375 دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد بودم و در این روزها که سالروز شهادت سه تن از دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران نام های « شریعت رضوی»، «قندچی» و «بزرگ نیا» به دست رژیم منحوس پهلوی است،جنبش دانشجویی فعالانه و بانشاط به رصد کردن تحقق آرمان‌های انقلاب و ایران اسلامی برای طی مراحل توسعه و پیشرفت همه‌جانبه کشور با نگاه عدالت خواهانه و استکبار ستیز می‌پرداخت.

امروز فعالیت پرشور و باطراوت جوانان دانشجو برای تحقق آرمان‌های جنبش دانشجویی در دانشگاه‌های ایران اسلامی بیش از پیش موردتوقع است؛ چراکه ما در برهه‌ای از زمان قرار داریم که برای عبور از مشکلات و از بین بردن موانع پیشرفت مملکت، نیازمند حضور فعال و بانشاط جوانان دانشجوی آرمان‌خواه و ایده‌آل‌نگر برای پیگیری مصرانه از مسئولان کشور هستیم.

16آذر بهانه‌ای است برای یادآوری این خصیصه دانشجو که ضمن مسئولیت‌پذیری درباره آنچه در اجتماع می‌گذرد، با بصیرت، روشنفکری را بشناسد و روشنفکرِ بابصیرت شود.