align=bottom
ﻣﺪﯾﺮ ﻗﻄﺐ ﻋﻠﻤﯽ ﻓﺮﺩﻭﺳﯽ ﺷﻨﺎﺳﯽ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﻓﺮﺩﻭﺳﯽ مشهد گفت: خدمات و فعالیت‌های دکتراحمد حامد مقدم به قدری گسترده است که هر کس با هر زاویه ای که به آن‌ها نگاه می‌کند، وجود افرادی نظیر ایشان را برای دانشگاه ضرورتی می‌داند. به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر محمدجعفر یاحقی در بزرگداشت مرحوم دکتر احمد حامد مقدم، استاد فقید دانشگاه فردوسی مشهد که در دانشکده ادبیات و علوم انسانی این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد:  دکتر حامد مقدم یک استاد دغدغه‌مند و پرتلاش و از شخصیتی با سعه صدر و بزرگواری برخوردار بود. تمرکز او برروی موضوعات پر اهمیت بود و کلاس‌های درس پرچالش و مفیدی برگزار می‌کرد. وی افزود: آشنایی من ...
... با وی به قبل و بعد از انقلاب جمهوری اسلامی بازمی‌گردد . در آن سال‌ها دانشگاه در مسائل انقلابی حضور پررنگی داشت. من و دکتر حامد مقدم به عنوان اعضای دانشگاه با شور و هیجان در تظاهرات، گفت‌وگوها و سخنرانی‌های دانشگاهیان شرکت می‌کردیم؛ همچنین ایشان نیز پا به پای بزرگان و افرادی که با دانشگاه تعامل داشتند، در مسائل مختلف دانشگاهی مشارکت داشتند. 

عضو هیئت علمی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: ما پس از پیروزی انقلاب اسلامی در جلساتی که در دانشگاه برگزار می‌شد، در خصوص مسائل مختلف دانشگاه برنامه ریزی می‌کردیم؛ همچنین دکترحامد مقدم مدتی مسئول مجله دانشکده ادبیات علوم انسانی بود که این راه اندازی این نشریه را مدیون مدیریت و هدایت وی هستیم.  

در ادامه این نشست، علی حامد مقدم، پسر مرحوم دکتر حامد مقدم با اشاره جایگاه و شخصیت علمی دکتر حامد مقدم در خانواده، افزود: ما همیشه از درس‌ها نمره 20 کسب می‌کردیم، ولی اگر گاهی اوقات نمره کامل را دریافت نمی‌کردیم، برای ما سخت بود که پدرمان متوجه شود. ایشان به درس و تحصیل فرزندانشان بسیار اهمیت می دادند و می‌خواستند ما برای مدارج بالاتر تحصیلی، نمره مطلوبی کسب کنیم.

پسر دکتر حامد مقدم در خصوص شخصیت اجتماعی و فرهنگی پدرش، اظهار کرد: پدرم دارای شخصیت اجتماعی کاملی بود، به عنوان مثال اگر من در مسائل اجتماعی ورود پیدا می‌کردم، ایشان از من استقبال و حمایت می‌کرد. ایشان معتقد بود که هرکاری که انجام می گیرد با اخلاص و تنها برای رضای خدا باشد. 

وی عنوان کرد: پدرم معمولا ما را در جریان گزارش فعالیت های خود نمی‌گذاشت و پس از فوت ایشان ما از بسیاری از جایگاه‌های کاری ایشان مطلع شدیم.

علی حامد مقدم با اشاره به اینکه پدرش عضو شورای کتب درسی پس از انقلاب بود، تصریح کرد: آقای دکتر حدادعادل به منزل ما رفت و آمد داشت و پدرم در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و پژوهشی با ایشان تعامل و تبادل نظر می‌کردند. 

وی در خصوص شخصیت اخلاقی دکتر احمد حامد مقدم، اظهار کرد: مرحوم پدرم بسیار شخصیت دوست داشتنی داشت، به طوری که در محل کار تمام دوستان و همکارانش از او راضی بودند؛ پدرم به دلیل نگاه اخلاق گرایانه ای که داشت، اگر کسی که به ایشان مراجعه می‌کرد به یقین راهی برای مشکل وی پیدا می‌کرد و به قول معروف او را دست خالی برنمی‌گرداند.

پسر مرحوم دکتر حامد مقدم با اشاره به اینکه پدرم در مسائل اخلاقی دیدگاه‌ها و تفکرات خاص خود را داشت، خاطرنشان کرد: او در رابطه با موضوعات مختلف مدت‌ها مباحثه علمی می‌کرد و من از طریق گفتو گو پیرامون مسائل گوناگون با وی، اطلاعات بسیاری کسب کردم؛ بنابراین می توان گفت تمام کسانی که با پدرم در ارتباط بودند، همیشه از محضر وی بهره فراوان می بردند. 

پسر مرحوم دکتر حامد مقدم علی حامد مقدم یادآور شد: به طور کلی دانشگاه فردوسی مشهد مدیون پدرم است، زیرا به جز خدمات و فعالیت‌های ارزنده‌ای در دانشگاه داشت، زحمت بسیاری نیز برای دانشکده ادبیات کشیده بود.